Współdziałanie się opłaca!

 Skonsolidowanie pracy pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.  Czy da się połączyć te dwa narzędzia, tak by nasz portfel nie był pusty a natura uśmiechała się do nas? 

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii – ciepło z powietrza lub z ziemi -  niemniej pobiera również energię elektryczną do pracy sprężarki. Około 20% ciepła wytworzonego przez pompę  pochodzi właśnie z poboru prądu. Dzięki zastosowaniu paneli PV, na budynku, możemy zredukować ten pobór  do zera i cieszyć się ciepłem, oszczędnościami finansowymi oraz naszym dobroczynnym wpływem na otaczające nas środowisko.

Opierając się na analizie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, która została przeprowadzona na podstawie termomodernizacji budynku wielorodzinnego - wymieniono piece węglowe na pompy ciepła i uruchomiono system paneli fotowoltaicznych - wyniki nie pozostawiają wątpliwości. Koszty za ogrzewanie i ciepłą wodę spadły o 80/85%! Te liczby mówią same za siebie. Oczywiście, korzyści są niewątpliwe, niemniej niektórzy mogą się wahać ze względu na koszty jakie trzeba ponieść przy zastosowaniu tego systemu. Tak, koszty są ale i są dofinansowania, z których warto korzystać np. program Czyste powietrze, w tym programie można uzyskać nawet 90% zwrotu poniesionych wydatków na termomodernizację budynku.

Jakie korzyści osiągamy przez zastosowanie pompy ciepła i paneli PV?

Przede wszystkim komfort życia mieszkańców danego obiektu znacznie się poprawia, stają się mało wrażliwi na zmiany cen energii elektrycznej w przyszłości, następuje redukcja kosztów za ogrzewanie, ciepłą wodę i chłodzenie domu – w niektórych przypadkach wydatki mogą stanowić zaledwie 20/30 zł miesięcznie. Do korzyści należy również  zaliczyć podniesienie wartości budynku i bezcenny wkład w likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem.

 

Komentarze